Bourns Inc. CD214A-T11ALF
CD214A-T11ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214A-T11ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Datasheet Download
CD214A-T11ALF.pdf
Availability of CD214A-T11ALF
QUANTITY
CD214A-T11ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214A-T11ALF
Internal Part NumberEIS-CD214A-T11ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214A-T11ALF
Related LinksCD214A, CD214A-T11ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214A-T11ALF Details Description
Related parts for CD214A-T11ALF
BOX PLSTC TRN RED 3.94"LX1.97"W datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf