Bourns Inc. CD214B-T110CALF
CD214B-T110CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-T110CALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AA
Datasheet Download
CD214B-T110CALF.pdf
Availability of CD214B-T110CALF
QUANTITY
CD214B-T110CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-T110CALF
Internal Part NumberEIS-CD214B-T110CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-T110CALF
Related LinksCD214B-, CD214B-T110CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-T110CALF Details Description
Related parts for CD214B-T110CALF
CONN JACK STEREO 5POS 3.5MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
MCU 8BIT 16384BYTES FLASH 44LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 16KB FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
RES 1.09M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf