Bourns Inc. CD214B-T18CALF
CD214B-T18CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-T18CALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Datasheet Download
CD214B-T18CALF.pdf
Availability of CD214B-T18CALF
QUANTITY
CD214B-T18CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-T18CALF
Internal Part NumberEIS-CD214B-T18CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-T18CALF
Related LinksCD214B-, CD214B-T18CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-T18CALF Details Description
Related parts for CD214B-T18CALF
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 20POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 32TP LN LP 8-SOIC datasheet.pdf
WATERTITE STRNG LT HOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 32BIT XP2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf