Bourns Inc. CD214C-R3400
CD214C-R3400 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-R3400
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-R3400.pdf
Availability of CD214C-R3400
QUANTITY
CD214C-R3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-R3400
Internal Part NumberEIS-CD214C-R3400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-R3400
Related LinksCD214C, CD214C-R3400 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-R3400 Details Description
Related parts for CD214C-R3400
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
30AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 64POS datasheet.pdf