Bourns Inc. CD214C-R3400
CD214C-R3400 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-R3400
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-R3400.pdf
Availability of CD214C-R3400
QUANTITY
CD214C-R3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-R3400
Internal Part NumberEIS-CD214C-R3400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-R3400
Related LinksCD214C, CD214C-R3400 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-R3400 Details Description
Related parts for CD214C-R3400
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE 1.5A 50V KBPM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO 16MSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10MSOP datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CLAMPMETER datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.5MM datasheet.pdf