Bourns Inc. CD214C-R350
CD214C-R350 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-R350
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-R350.pdf
Availability of CD214C-R350
QUANTITY
CD214C-R350 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-R350
Internal Part NumberEIS-CD214C-R350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F250pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-R350
Related LinksCD214, CD214C-R350 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-R350 Details Description
Related parts for CD214C-R350
CONNECTOR RECEPT 32POS STR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X3MM W/ADH datasheet.pdf
RES 665 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf