Bourns Inc. CD214C-T150ALF
CD214C-T150ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T150ALF
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T150ALF.pdf
Availability of CD214C-T150ALF
QUANTITY
CD214C-T150ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T150ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T150ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T150ALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T150ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T150ALF Details Description
Related parts for CD214C-T150ALF
HEATSHRINK POLY 3/16"X4' CLR datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 300W OUT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM SMT 0402 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PNL ASSY BOTTOM ENTRY 24P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 29A TO-220 datasheet.pdf
MA60846A MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO34 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf