Bourns Inc. CD214C-T150CALF
CD214C-T150CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T150CALF
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T150CALF.pdf
Availability of CD214C-T150CALF
QUANTITY
CD214C-T150CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T150CALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T150CALF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T150CALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T150CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T150CALF Details Description
Related parts for CD214C-T150CALF
IC REG LDO 3V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
SW ROTARY SP 12A NONSHORT 5DECK datasheet.pdf
IC DECOD/DEMUX 3-8 LINE 16DHVQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf