Bourns Inc. CD214C-T28ALF
CD214C-T28ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T28ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T28ALF.pdf
Availability of CD214C-T28ALF
QUANTITY
CD214C-T28ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T28ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T28ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T28ALF
Related LinksCD214C, CD214C-T28ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T28ALF Details Description
Related parts for CD214C-T28ALF
TWEEZER PNT RND VERY FINE 4.33" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS DUAL R/A datasheet.pdf
LED IND 8MM YLW 24VDC 38-56MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0606 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf