Bourns Inc. CD214C-T51CALF
CD214C-T51CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T51CALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T51CALF.pdf
Availability of CD214C-T51CALF
QUANTITY
CD214C-T51CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T51CALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T51CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T51CALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T51CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T51CALF Details Description
Related parts for CD214C-T51CALF
WIRE SADDLE W/ARRWHD NAT .51" datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 6NS 100BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS GLD datasheet.pdf