Bourns Inc. CD214C-T58CALF
CD214C-T58CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T58CALF
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T58CALF.pdf
Availability of CD214C-T58CALF
QUANTITY
CD214C-T58CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T58CALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T58CALF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T58CALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T58CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T58CALF Details Description
Related parts for CD214C-T58CALF
IC VOLTAGE COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH SMD datasheet.pdf
RACK STEEL 12X20.4X24 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX GREEN 15/32 FROST datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 250V CH 0603 datasheet.pdf