Bourns Inc. CD214C-T7.5CALF
CD214C-T7.5CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T7.5CALF
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T7.5CALF.pdf
Availability of CD214C-T7.5CALF
QUANTITY
CD214C-T7.5CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T7.5CALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T7.5CALF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T7.5CALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T7.5CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T7.5CALF Details Description
Related parts for CD214C-T7.5CALF
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-DSBGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
PARALLEL SPLICE INSULKRIMP datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 102MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.7A SSOT3 datasheet.pdf