Bourns Inc. CD214C-T70ALF
CD214C-T70ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T70ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T70ALF.pdf
Availability of CD214C-T70ALF
QUANTITY
CD214C-T70ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T70ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T70ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T70ALF
Related LinksCD214C, CD214C-T70ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T70ALF Details Description
Related parts for CD214C-T70ALF
TRANS PNP 60V 2A SOT223 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf