Bourns Inc. CD214C-T8.5ALF
CD214C-T8.5ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T8.5ALF
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T8.5ALF.pdf
Availability of CD214C-T8.5ALF
QUANTITY
CD214C-T8.5ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T8.5ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T8.5ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T8.5ALF
Related LinksCD214C-, CD214C-T8.5ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T8.5ALF Details Description
Related parts for CD214C-T8.5ALF
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 3/16" datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
KIT FAULT MONITOR 12CH HV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO215AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf