Bourns Inc. CD214L-T170ALF
CD214L-T170ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214L-T170ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Datasheet Download
CD214L-T170ALF.pdf
Availability of CD214L-T170ALF
QUANTITY
CD214L-T170ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214L-T170ALF
Internal Part NumberEIS-CD214L-T170ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)