Bourns Inc. CD216A-B120RLF
CD216A-B120RLF picture photo
Mfg. Part Number
CD216A-B120RLF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO216AA
Datasheet Download
CD216A-B120RLF.pdf
Availability of CD216A-B120RLF
QUANTITY
CD216A-B120RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD216A-B120RLF
Internal Part NumberEIS-CD216A-B120RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F75pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackageDO-216AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD216A-B120RLF
Related LinksCD216A-, CD216A-B120RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD216A-B120RLF Details Description
Related parts for CD216A-B120RLF
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 200MA 4.45 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM ROUND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CLOSED TOP JUMPER SOCKET datasheet.pdf
HRDWR SLV BRASS PLATED 10 PCS datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
16AWG 19/.0117 20C FOILBRAID 100 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf