Crydom CD2450D3URH
CD2450D3URH picture photo
Mfg. Part Number
CD2450D3URH
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT
Datasheet Download
CD2450D3URH.pdf
Availability of CD2450D3URH
QUANTITY
CD2450D3URH Order Process
Ship out your order
Specifications of CD2450D3URH
Internal Part NumberEIS-CD2450D3URH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEvolution Dual
PackagingBulk
CircuitDPST (2 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input4 ~ 15VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD2450D3URH
Related LinksCD245, CD2450D3URH Datasheet, Crydom Distributor
CD2450D3URH Details Description
Related parts for CD2450D3URH
FILTER LINE 100MH 0.4A TYPE 600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 8" datasheet.pdf