Cornell Dubilier Electronics CD30FA333JO3
CD30FA333JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD30FA333JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 0.033UF 5% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD30FA333JO3.pdf
Availability of CD30FA333JO3
QUANTITY
CD30FA333JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FA333JO3
Internal Part NumberEIS-CD30FA333JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.831" L x 0.441" W (21.10mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.909" (23.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FA333JO3
Related LinksCD30FA, CD30FA333JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FA333JO3 Details Description
Related parts for CD30FA333JO3
PC TERM BLOCK 7.62MM 1POS datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 100V 20A GBJ datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 800UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 12MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
RELAY TIMER OFF-DELAY 110VAC QC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf