Cornell Dubilier Electronics CD30FD103GO3
CD30FD103GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD103GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10000PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD103GO3.pdf
Availability of CD30FD103GO3
QUANTITY
CD30FD103GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD103GO3
Internal Part NumberEIS-CD30FD103GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD103GO3
Related LinksCD30FD, CD30FD103GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD103GO3 Details Description
Related parts for CD30FD103GO3
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN SPRING 55POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 45NS 84PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC DIA 30/3.5 MC datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY QC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf