Cornell Dubilier Electronics CD30FD113GO3
CD30FD113GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD113GO3
Brief Description
CAP MICA 0.011UF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD113GO3.pdf
Availability of CD30FD113GO3
QUANTITY
CD30FD113GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD113GO3
Internal Part NumberEIS-CD30FD113GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.350" W (20.30mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD113GO3
Related LinksCD30FD, CD30FD113GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD113GO3 Details Description
Related parts for CD30FD113GO3
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 300A 250V datasheet.pdf