Cornell Dubilier Electronics CD30FD123JO3F
CD30FD123JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD123JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 0.012UF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD123JO3F.pdf
Availability of CD30FD123JO3F
QUANTITY
CD30FD123JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD123JO3F
Internal Part NumberEIS-CD30FD123JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD30
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD123JO3F
Related LinksCD30FD, CD30FD123JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD123JO3F Details Description
Related parts for CD30FD123JO3F
CBS CUP-DUAL TEARDROP 7/16" datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MT PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YELLOW GREEN datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf