Cornell Dubilier Electronics CD30FD153FO3
CD30FD153FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD153FO3
Brief Description
CAP MICA 0.015UF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD153FO3.pdf
Availability of CD30FD153FO3
QUANTITY
CD30FD153FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD153FO3
Internal Part NumberEIS-CD30FD153FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.811" L x 0.390" W (20.60mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD153FO3
Related LinksCD30FD, CD30FD153FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD153FO3 Details Description
Related parts for CD30FD153FO3
FILTER LINE 12MH 1.5A VERTICAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf