Cornell Dubilier Electronics CD30FD203FO3F
CD30FD203FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD30FD203FO3F
Brief Description
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD30FD203FO3F.pdf
Availability of CD30FD203FO3F
QUANTITY
CD30FD203FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FD203FO3F
Internal Part NumberEIS-CD30FD203FO3F
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.831" L x 0.449" W (21.10mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.921" (23.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FD203FO3F
Related LinksCD30FD, CD30FD203FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FD203FO3F Details Description
Related parts for CD30FD203FO3F
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT SIZE #4 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/RED datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" YEL JACKP datasheet.pdf