Cornell Dubilier Electronics CD42FA753FO3
CD42FA753FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD42FA753FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 0.075UF 1% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD42FA753FO3.pdf
Availability of CD42FA753FO3
QUANTITY
CD42FA753FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD42FA753FO3
Internal Part NumberEIS-CD42FA753FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD42
PackagingBulk
Capacitance0.075µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Size / Dimension1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.909" (23.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD42FA753FO3
Related LinksCD42FA, CD42FA753FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD42FA753FO3 Details Description
Related parts for CD42FA753FO3
CLIP STEEL.650X1.280" FOR TR146X datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 3.16M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1808 datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SD1000 SOLDER DISPENSER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf