Cornell Dubilier Electronics CD42FD243JO3F
CD42FD243JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD42FD243JO3F
Brief Description
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD42FD243JO3F.pdf
Availability of CD42FD243JO3F
QUANTITY
CD42FD243JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD42FD243JO3F
Internal Part NumberEIS-CD42FD243JO3F
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Size / Dimension1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm)
Height - Seated (Max)0.882" (22.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD42FD243JO3F
Related LinksCD42FD, CD42FD243JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD42FD243JO3F Details Description
Related parts for CD42FD243JO3F
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 6A ITO220AB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight, Signage 52-QFN (5x8) datasheet.pdf
RES SMD 34.4K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12.6VA CHAS MNT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf