Cornell Dubilier Electronics CD42FD333GO3F
CD42FD333GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD42FD333GO3F
Brief Description
CAP MICA 0.033UF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD42FD333GO3F.pdf
Availability of CD42FD333GO3F
QUANTITY
CD42FD333GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD42FD333GO3F
Internal Part NumberEIS-CD42FD333GO3F
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Size / Dimension1.441" L x 0.358" W (36.60mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD42FD333GO3F
Related LinksCD42FD, CD42FD333GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD42FD333GO3F Details Description
Related parts for CD42FD333GO3F
IC FPGA 615 I/O 780FBGA datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 4M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf