Crydom CD4850D3VR
CD4850D3VR picture photo
Mfg. Part Number
CD4850D3VR
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT
Datasheet Download
CD4850D3VR.pdf
Availability of CD4850D3VR
QUANTITY
CD4850D3VR Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4850D3VR
Internal Part NumberEIS-CD4850D3VR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelDual Series, IP-00 3.satDual Series, IP-00 3.dwgDual Series, IP-00 3.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesEvolution Dual
PackagingBulk
CircuitDPST (2 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input4 ~ 15VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4850D3VR
Related LinksCD485, CD4850D3VR Datasheet, Crydom Distributor
CD4850D3VR Details Description
Related parts for CD4850D3VR
CONN HEADER 8POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 22CKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE CLR VERT 55MM datasheet.pdf
IMPACT DC 5X10 85OHM OPEN SN datasheet.pdf
THERMTRANS COMP LABEL ADH VINYL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 90CM datasheet.pdf
BACC 5C 5#20 PIN RECP NI datasheet.pdf
80UF 150V 15.875X44.45 85C AXI datasheet.pdf