Cornell Dubilier Electronics CD5CC100JO3F
CD5CC100JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC100JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC100JO3F.pdf
Availability of CD5CC100JO3F
QUANTITY
CD5CC100JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC100JO3F
Internal Part NumberEIS-CD5CC100JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC100JO3F
Related LinksCD5CC1, CD5CC100JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC100JO3F Details Description
Related parts for CD5CC100JO3F
SCR DBL HISCR 1000V 45A ADDAPAK datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24DIP datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf