Cornell Dubilier Electronics CD5CC180JO3
CD5CC180JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC180JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC180JO3.pdf
Availability of CD5CC180JO3
QUANTITY
CD5CC180JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC180JO3
Internal Part NumberEIS-CD5CC180JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC180JO3
Related LinksCD5CC, CD5CC180JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC180JO3 Details Description
Related parts for CD5CC180JO3
IC BUS SWITCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
4X5 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 580 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf