Cornell Dubilier Electronics CD5CC180JO3
CD5CC180JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC180JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC180JO3.pdf
Availability of CD5CC180JO3
QUANTITY
CD5CC180JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC180JO3
Internal Part NumberEIS-CD5CC180JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC180JO3
Related LinksCD5CC, CD5CC180JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC180JO3 Details Description
Related parts for CD5CC180JO3
IC DAC 16BIT HI-SPD LN 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
10.8MM R/A GUIDE SOCKET datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf
RES 450 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf