Cornell Dubilier Electronics CD5EC360GO3
CD5EC360GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5EC360GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 36PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5EC360GO3.pdf
Availability of CD5EC360GO3
QUANTITY
CD5EC360GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5EC360GO3
Internal Part NumberEIS-CD5EC360GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5EC360GO3
Related LinksCD5EC, CD5EC360GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5EC360GO3 Details Description
Related parts for CD5EC360GO3
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 720MA 485 MOHM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf