Cornell Dubilier Electronics CD5EC510GO3F
CD5EC510GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD5EC510GO3F
Brief Description
CAP MICA 51PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5EC510GO3F.pdf
Availability of CD5EC510GO3F
QUANTITY
CD5EC510GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5EC510GO3F
Internal Part NumberEIS-CD5EC510GO3F
PackagingBulk
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5EC510GO3F
Related LinksCD5EC5, CD5EC510GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5EC510GO3F Details Description
Related parts for CD5EC510GO3F
RES SMD 6.81KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 120 DEG PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
SOCKET SB 5412 ASY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 990 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf