Cornell Dubilier Electronics CD5FA161GO3
CD5FA161GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5FA161GO3
Brief Description
CAP MICA 160PF 2% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD5FA161GO3.pdf
Availability of CD5FA161GO3
QUANTITY
CD5FA161GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5FA161GO3
Internal Part NumberEIS-CD5FA161GO3
PackagingBulk
Capacitance160pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.169" W (6.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5FA161GO3
Related LinksCD5FA, CD5FA161GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5FA161GO3 Details Description
Related parts for CD5FA161GO3
CAP POLYMER 680UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 3.3VOUT 15A PIN datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 5.4UH 1.85A 76 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT GOLD 14/16AWG UNSLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 195MA 13 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf