Cornell Dubilier Electronics CD5FC101GO3F
CD5FC101GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD5FC101GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 100PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5FC101GO3F.pdf
Availability of CD5FC101GO3F
QUANTITY
CD5FC101GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5FC101GO3F
Internal Part NumberEIS-CD5FC101GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5FC101GO3F
Related LinksCD5FC1, CD5FC101GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5FC101GO3F Details Description
Related parts for CD5FC101GO3F
RES SMD 8.45K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 16-BIT FET BUS SW 48-TVSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 NYLON 3/4" datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ0 6.89" datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 13-17AWG 4.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V Y5U 2220 datasheet.pdf
HEATSINK FOR 40MM BGA datasheet.pdf