Cornell Dubilier Electronics CD6EC820FO3
CD6EC820FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD6EC820FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 82PF 1% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD6EC820FO3.pdf
Availability of CD6EC820FO3
QUANTITY
CD6EC820FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD6EC820FO3
Internal Part NumberEIS-CD6EC820FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD6
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.252" L x 0.094" W (6.40mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD6EC820FO3
Related LinksCD6EC, CD6EC820FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD6EC820FO3 Details Description
Related parts for CD6EC820FO3
RELAY OPTOMOS 50MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-MQFP datasheet.pdf
POL.KEY FOR 382B SERIES SOCKET datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HAR LINK 10P MA DOUBLE END CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
WP-EC TPE HF 10 0 BK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf