Cornell Dubilier Electronics CD6ED200JO3
CD6ED200JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD6ED200JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD6ED200JO3.pdf
Availability of CD6ED200JO3
QUANTITY
CD6ED200JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD6ED200JO3
Internal Part NumberEIS-CD6ED200JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD6
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD6ED200JO3
Related LinksCD6ED, CD6ED200JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD6ED200JO3 Details Description
Related parts for CD6ED200JO3
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 900VAC QC TER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 19POS 1MM 12" datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf