Cornell Dubilier Electronics CD6ED390JO3
CD6ED390JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD6ED390JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 39PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD6ED390JO3.pdf
Availability of CD6ED390JO3
QUANTITY
CD6ED390JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD6ED390JO3
Internal Part NumberEIS-CD6ED390JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD6
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD6ED390JO3
Related LinksCD6ED, CD6ED390JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD6ED390JO3 Details Description
Related parts for CD6ED390JO3
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY FOR 2MOD datasheet.pdf
TVS DIODE 376.2VWM 607.2VC DO15 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf