Cornell Dubilier Electronics CD6FC910JO3
CD6FC910JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD6FC910JO3
Brief Description
CAP MICA 91PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD6FC910JO3.pdf
Availability of CD6FC910JO3
QUANTITY
CD6FC910JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD6FC910JO3
Internal Part NumberEIS-CD6FC910JO3
PackagingBulk
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD6FC910JO3
Related LinksCD6FC, CD6FC910JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD6FC910JO3 Details Description
Related parts for CD6FC910JO3
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf