Texas Instruments CD74AC153M96G4
CD74AC153M96G4 picture photo
Mfg. Part Number
CD74AC153M96G4
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC DUAL 4-1 DATA SELEC/MUX16SOIC
Datasheet Download
CD74AC153M96G4.pdf
Availability of CD74AC153M96G4
QUANTITY
CD74AC153M96G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74AC153M96G4
Internal Part NumberEIS-CD74AC153M96G4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74AC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit2 x 4:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply1.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74AC153M96G4
Related LinksCD74AC1, CD74AC153M96G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74AC153M96G4 Details Description
Related parts for CD74AC153M96G4
IC PROGRAM 4.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A DPAK datasheet.pdf
EVAL BOARD VIRTEX II PRO XLVDS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf