Texas Instruments CD74HC193M96
CD74HC193M96 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC193M96
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC
Datasheet Download
CD74HC193M96.pdf
Availability of CD74HC193M96
QUANTITY
CD74HC193M96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC193M96
Internal Part NumberEIS-CD74HC193M96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp, Down
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
TimingSynchronous
Count Rate29MHz
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC193M96
Related LinksCD74HC, CD74HC193M96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC193M96 Details Description
Related parts for CD74HC193M96
MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 475 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 4A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
TOOL GAGE FOR M22520/23-05 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf