Texas Instruments CD74HC4002MT
CD74HC4002MT picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC4002MT
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-SOIC
Datasheet Download
CD74HC4002MT.pdf
Availability of CD74HC4002MT
QUANTITY
CD74HC4002MT Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC4002MT
Internal Part NumberEIS-CD74HC4002MT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs4
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL17ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC4002MT
Related LinksCD74HC, CD74HC4002MT Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC4002MT Details Description
Related parts for CD74HC4002MT
RES 1.00K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
BOARD EVAL BUCK REG BD9676 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 33POS SNGL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf