Texas Instruments CD74HC4017E
CD74HC4017E picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC4017E
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DECADE COUNTER/DIVIDER 16-DIP
Datasheet Download
CD74HC4017E.pdf
Availability of CD74HC4017E
QUANTITY
CD74HC4017E Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC4017E
Internal Part NumberEIS-CD74HC4017E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTube
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element10
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC4017E
Related LinksCD74H, CD74HC4017E Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC4017E Details Description
Related parts for CD74HC4017E
CONN SPRING 3POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN CAGE+ SAN HSINK THRU QSFP datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8POS SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
50 PIN HOOD 1.27MM I/O CONNECTOR datasheet.pdf