Texas Instruments CD74HCT240MG4
CD74HCT240MG4 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HCT240MG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
CD74HCT240MG4.pdf
Availability of CD74HCT240MG4
QUANTITY
CD74HCT240MG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HCT240MG4
Internal Part NumberEIS-CD74HCT240MG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HCT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low6mA, 6mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HCT240MG4
Related LinksCD74HC, CD74HCT240MG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HCT240MG4 Details Description
Related parts for CD74HCT240MG4
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
TIMER ANALOG .5S-10S 24VDC PANEL datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT 3.4MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 98MM datasheet.pdf
NPN 1MPA(CMHG) R1/4 & M5 FEMALE datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf