Texas Instruments CD74HCT390M96
CD74HCT390M96 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HCT390M96
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DUAL DECADE RIP COUNTR 16SOIC
Datasheet Download
CD74HCT390M96.pdf
Availability of CD74HCT390M96
QUANTITY
CD74HCT390M96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HCT390M96
Internal Part NumberEIS-CD74HCT390M96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate27MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HCT390M96
Related LinksCD74HC, CD74HCT390M96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HCT390M96 Details Description
Related parts for CD74HCT390M96
JUMPER-H1503TR/A3049N/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 120/240VAC datasheet.pdf
FUSE 12KV 50AMP 3" AIR datasheet.pdf