Texas Instruments CD74HCT423M96G4
CD74HCT423M96G4 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HCT423M96G4
Manufacturer
Product Category
Logic - Multivibrators
Brief Description
IC RETRIG MONO MULTVIBRTR 16SOIC
Datasheet Download
CD74HCT423M96G4.pdf
Availability of CD74HCT423M96G4
QUANTITY
CD74HCT423M96G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HCT423M96G4
Internal Part NumberEIS-CD74HCT423M96G4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Multivibrators
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeMonostable
Independent Circuits2
Schmitt Trigger InputYes
Propagation Delay25ns
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HCT423M96G4
Related LinksCD74HCT, CD74HCT423M96G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HCT423M96G4 Details Description
Related parts for CD74HCT423M96G4
RES SMD 1.15KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SPST 3 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RESISTOR 100 OHM 8W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf