Sumida Corporation CD75NP-271KC
CD75NP-271KC picture photo
Mfg. Part Number
CD75NP-271KC
Brief Description
FIXED IND 270UH 420MA 1.11 OHM
Datasheet Download
CD75NP-271KC.pdf
Availability of CD75NP-271KC
QUANTITY
CD75NP-271KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD75NP-271KC
Internal Part NumberEIS-CD75NP-271KC
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.11 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD75NP-271KC
Related LinksCD75NP, CD75NP-271KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD75NP-271KC Details Description
Related parts for CD75NP-271KC
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
14+14 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
MIN-SAS HD ASY datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf