Sumida Corporation CD75NP-391KC
CD75NP-391KC picture photo
Mfg. Part Number
CD75NP-391KC
Brief Description
FIXED IND 390UH 360MA 1.77 OHM
Datasheet Download
CD75NP-391KC.pdf
Availability of CD75NP-391KC
QUANTITY
CD75NP-391KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD75NP-391KC
Internal Part NumberEIS-CD75NP-391KC
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.77 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD75NP-391KC
Related LinksCD75NP, CD75NP-391KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD75NP-391KC Details Description
Related parts for CD75NP-391KC
IC PC CARD CONTROLLER 257-BGA datasheet.pdf
IDC CABLE - APR40B/AE40G/APR40B datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 5.250" L datasheet.pdf
RES 284 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC877LC3 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 760MA 745 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf