Cornell Dubilier Electronics CD7FA751FO3
CD7FA751FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD7FA751FO3
Brief Description
CAP MICA 750PF 1% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD7FA751FO3.pdf
Availability of CD7FA751FO3
QUANTITY
CD7FA751FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD7FA751FO3
Internal Part NumberEIS-CD7FA751FO3
PackagingBulk
Capacitance750pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.299" L x 0.134" W (7.60mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.291" (7.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD7FA751FO3
Related LinksCD7FA, CD7FA751FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD7FA751FO3 Details Description
Related parts for CD7FA751FO3
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN ADAPT COAX FEMALE-FEMALE datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 253VAC AXIAL datasheet.pdf