Cornell Dubilier Electronics CD7FD151FO3
CD7FD151FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD7FD151FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD7FD151FO3.pdf
Availability of CD7FD151FO3
QUANTITY
CD7FD151FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD7FD151FO3
Internal Part NumberEIS-CD7FD151FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD7
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD7FD151FO3
Related LinksCD7FD, CD7FD151FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD7FD151FO3 Details Description
Related parts for CD7FD151FO3
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU15B/AE15G/AFU15B datasheet.pdf
IC REG BST CUK INV ADJ DL 10DFN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL W/BUFF 20-PLCC datasheet.pdf
1/4 INCH HST BLACK (SMALL 50 FT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
RES 25 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf