TDK Corporation CD90-B2GA331KYNS
CD90-B2GA331KYNS picture photo
Mfg. Part Number
CD90-B2GA331KYNS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
CD90-B2GA331KYNS.pdf
Availability of CD90-B2GA331KYNS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CD90-B2GA331KYNS Order Process
Ship out your order
Specifications of CD90-B2GA331KYNS
Internal Part NumberEIS-CD90-B2GA331KYNS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCD
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD90-B2GA331KYNS
Related LinksCD90-B2G, CD90-B2GA331KYNS Datasheet, TDK Corporation Distributor
CD90-B2GA331KYNS Details Description
Related parts for CD90-B2GA331KYNS
CONN CABL SCREW 11.5-15.5MM PG21 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP 8DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 85NS 88SCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf